Cambridge dieta nežádoucí účinky

Rate this post
Cambridge dieta byla vynalezena v sedmdesátých letech 20. století panem Alanem Howardem. Alan Howard byl chemik na cambridgeské univerzitě ve Velké Británii. Jedná se o dietu, v rámci které jíte pouze navržené potraviny. U této diety se připravte na to, že budete hladovět, protože množství přijatých kalorií je velmi nízké. Cambridge dieta – nežádoucí účinky, na čem je založena, jaká jsou její pravidla – to vše se dočtete z tohoto článku.

Nízkokalorická dieta

Cambridge dieta patří mezi to, co Angličané označují VLCD (very low calorie diet – tedy velmi nízkokalorická dieta). Tato dieta je z velké části založena na tekutinách, jako jsou nízkokalorické polévky, shaky, ale také tyčinky, které mají nahradit normální stravu. U této diety budete muset kupovat speciálně navržené výrobky pro tuto dietu, které jsou připraveny tak, aby obsahovaly velmi nízký počet kalorií, ale všechny důležité živiny, které tělo potřebuje.

Účinnost diety

Kdo drží tuto dietu, zaručeně zhubne, protože jeho denní příjem kalorií bude 400 až 800 kalorií. Tuto dietu je třeba držet tak dlouho, dokud nedosáhnete své cílené váhy. Po jejím skončení ale hrozí jo-jo efekt, protože v rámci diety se neučíte zdravému stravování. Dieta byla velmi populární v 80. letech 20. století.

Výhody diety

 • Kromě zaručeného (alespoň dočasného) účinku, kterým je to, že skutečně zhubnete, když se budete řídit pravidly této diety, nabízí Cambridge dieta ještě jednu výhodu: nemusíte u ní cvičit. A vlastně se cvičení ani nedoporučuje – přijímáte tak málo kalorií, že by vám to tělo nedovolilo.
 • Na základě této diety byste se měli dostat do stavu známého jako ketóza – kdy místo cukru používá vaše tělo jako hlavní zdroj energie tuky, které se tímto odbourávají. Stavu ketózy dosáhnete, pouze pokud nebudete přijímat sacharidy (nebo jen malé množství sacharidů).
 • Tato dieta je navržena zejména pro extrémně obézní lidi, kterým slibuje rychlé výsledky – zhubnutí až 30 kg v průběhu jediného měsíce (záleží samozřejmě na počáteční váze).

Bezpečnost Cambridge diety

Mnoho lékařů se zdráhají nebo odmítají doporučit dietu Cambridge. Důvodem je to, že doporučené denní množství kalorií je minimálně 1200 kalorií na den (u diety Cambridge je to maximálně 800 kalorií denně). To vyvolává obavy o bezpečnost, protože hranice 800 kalorií denně je velmi blízko hladovění. Dalším nebezpečím této diety je také rychlá ztráta hmotnosti, která je spojována se ztrátou životně důležitých živin, jako je draslík, vápník a sodík. Nedostatek draslíku vede k srdeční arytmii.

Kdo by dietu neměl držet

Tato dieta není vhodná pro lidi, kteří mají zvýšenou citlivost na laktózu, protože strava dodává velkou část bílkovin právě prostřednictvím mléčných výrobků.

Možné vedlejší účinky diety Cambridge

 • Zápach z úst. Ten se může vyskytnout, pokud osoba nepije dostatečné množství tekutin. K jeho odstranění můžete použít ústní sprej a dodržujte pitný režim.
 • Studené ruce a nohy. Ty jsou způsobeny v důsledku snížení příjmu potravy. Díky tomu se snižují i termogenní reakce, což způsobuje studené ruce i nohy.
 • Zácpa. Vzhledem k tomu, že jíte mnohem menší množství potravin, nemáte tak objemnou stolici, jako je tomu u normální stravy. Pro boj proti zácpě slouží také dostatečný pitný režim.
 • Křeče v nohou. Křeče se vyskytují zejména na začátku držení této diety. Jsou způsobeny zvýšeným pohybem tekutiny v tkáních těla, protože se mění množství vody a hladina sodíku v těle. Pokud vaše problémy přetrvávají, neváhejte se poradit se svým lékařem.
 • Průjem. Jedním z důvodů může být intolerance laktózy. Další z důvodů může být v tom, že tělo není zvyklé na tolik tekuté stravy.
 • Vypadávání vlasů. To je spojováno se ztrátou hmotnosti, obzvláště, je-li tato ztráta rapidní.
 • Bolesti hlavy. Rapidní snížení množství sacharidů nebo absence kávy může vést k bolestem hlavy.
 • Nevolnost. Někteří lidé jsou více citliví na zvýšenou koncentraci minerálů a vitamínů.
 • Nespavost.
 • Nemoci spojené s rychlým úbytkem na váze. Patří sem zejména srdeční choroby.

Dieta Cambridge – závěrem

Krátce řečeno, dieta Cambridge nabízí rychlé účinky. Pokud se jí budete držet, zcela jistě zhubnete. Nevýhodou ale je velké množství vedlejších účinků a dopadů na zdraví člověka. Tato významná zdravotní rizika spojená s dietou Cambridge vyžadují, aby dieta byla držena pouze za správných okolností – například pokud jsou rizika spojená s obezitou větší, než rizika spojená s dietou Cambridge. Doporučujeme také stálý lékařský dohled v průběhu diety.

Cambridge dieta nežádoucí účinky
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies