Chia semínka hubnoucí zázrak a vedlejší účinky

Rate this post
Věděli jste, že chia semínka můžete použít i na hubnutí? Ano, chia semínka jsou často označována jako hubnoucí zázrak. Prostřednictvím těchto malých semínek získáte i spousty dalších zdravotních výhod, které budou uvedeny v tomto článku. Dozvíte se nejen, jak pomocí chio semínek zhubnout, ale také jaké jsou jejich vedlejší účinky, složení, doporučená denní dávka a také zkušenosti lidí, kteří již získali určité výsledky při hubnutí s pomocí chia semínek.

Hlavní témata článku:

Nutriční složení chia semínek

Chia semínka [čte se čija semínka, v jedn. čísle chia semínko, či hovorově chio semínko] jsou nutričně velice bohatá a řadí se mezi takzvané superpotraviny. Jedna porce chia semínek (což je asi 28 gramů) obsahuje 137 kalorií. Množství tuku v tomto množství semínek je 9 gramů, což je 13 %. Chia semínka jsou také velmi dobrým zdrojem manganu a vlákniny. Mezi další výhody spojené s hubnutím patří velmi nízký obsah cholesterolu a sodíku.

Hlavní účinky chia semínek

Chia semínka jako zdroj energie

Chia semínka využívali už staří Mayové, kde slovo „chia“ znamená síla. Už Mayové věřili, že tato semínka jim dodají dostatek energie do boje. Pravdou je, že chia semínka tuto vlastnost mají – poskytují dostatek energie bez toho, že by došlo k přibývání na váze. V dnešní době jsou tato semínka označována jako superpotravina.

Chia semínka jsou bohatá na bílkoviny

Jeden z hlavních důvodů, proč jsou chia semínka dobrá pro ztrátu tělesné hmotnosti je ten, že jsou bohaté na bílkoviny. Obyčejně, pokud se snažíte hubnout, musíte snížit množství přijatých sacharidů nebo kalorií a zvýšit množství bílkovin. Chia semínka jsou ze 14 % složeny z bílkovin, což se nedá srovnat s žádnou jinou potravinou.

Dostatečné množství bílkoviny ve stravě dokáže redukovat chutě a tím i celkový kalorický příjem.

Jsou chia semínka dobrá pro hubnutí?

Mohou nám chia semínka pomoci zhubnout? Odpověď není tak úplně jednoznačná, avšak tím, že do své dietní stravy zahrneme semínka, vyhneme se potížím s trávením. Je to způsobeno vysokým obsahem vlákniny, která je vysoce rozpustná a nasytí nás na dlouhou dobu – tzn., že nebudeme pociťovat hlad. S konzumací chia semínek se také významně snižuje vstřebávání tuků. O testování účinků chia semínek na hubnutí čtěte dále.

Chia semínka denní dávka

Nejlepší na chia semíncích je to, že je možné je využívat snad ve všem – můžete je jíst i pít, přidávat je do sladkých i slaných pokrmů. Základní příprava semínek spočívá v tom, že dvě lžíce chia semínek (což odpovídá 28 g a zároveň je to doporučená denní dávka) smícháme se sklenicí vody a necháme je pár minut nabobtnat. Vytvoří takovou slizovitou hmotu, která se snadno polyká (vypít ji můžete už teď) a snadno se přidává do dalších pokrmů.

Chia semínka v jídle

Základní recept na přípravu semínek už víme, jak je ale zabudovat do pokrmů? Přidat je můžete například do svých ranních cereálií, upéct si z nich můžete zdravé müsli tyčinky na svačinu, přidat je můžete do jakýchkoli omáček a pečiva, které si doma upečete. Chia semínka mají jemnou oříškovou chuť, která ale nijak neovlivní chuť celého jídla.

Chia semínka v pití

Chia semínka je snadné přimíchat do smoothie, ovocných a zeleninových džusů a šťáv. Pokud navíc takový nápoj vypijete před cvičením, dosáhnete toho, že zrychlíte svůj metabolismus a schopnost těla spalovat tuky. Tohle všechno napomáhá rychlejšímu hubnutí.

Spánek a hubnutí

Věděli jste, že spánek úzce souvisí s hubnutím? Chia semínka obsahují tryptofan, což je aminokyselina známá tím, že pomáhá navodit spánek zvýšenou hladinou serotoninu a melatoninu v těle.

Pravda o chia semíncích a hubnutí

I když většina lidí zařazuje chia semínka do svého jídelníčku proto, aby jim pomohla s odbouráváním tuků, skutečná tvrzení ze studií nejsou příliš slibná. Zde je několik závěrů ze studií, které byste si měli přečíst před tím, než budete chia semínka užívat:

  • Výzkum Davida Niemana tvrdí, že během 12 týdnů užívání chia semínek, nebyly zaznamenány žádné změny v chuti k jídlu ani váhový úbytek.
  • Další studie tvrdí, že chia semínka nepomáhají při snižování rizikového faktoru onemocnění u dospělých lidí s nadváhou.
  • Avšak další studie prokázaly, že chia semínka zvyšují množství omega 3 mastných kyselin v těle, které jsou spojeny s tím, že pomáhají hubnutí tak, že odstraňují škodlivé toxiny z těla.

Zkušenosti lidí s chia semínky

I když většina studií tvrdí, že chia semínka nemají žádný přímý efekt na ztrátě hmotnosti, někteří lidé na semínka nenechají dopustit. Zde je několik zkušeností uživatelů, kteří s chia semínky dosáhli pozitivních výsledků:

  • „Všimla jsem si, že poté co sním dvě lžíce chia semínek na snídani, necítím celé dopoledne hlad… Byla jsem tím velmi překvapena a také jsem díky tomu zhubla 2 kg za týden!“ Maggie Faye.
  • „Ano! Chia semínka pomáhají hubnout! S jejich pomocí se mi podařilo shodit již celkem 5 kg!“ JESS0314 na serveru Sparkpeople.com.

Na většině fór o tomto tématu je směsice zpráv – někteří lidé jsou chia semínky nadšeni, jiní si myslí, že tento dietní plán nefunguje na 100 %. Ať tak či tak, pravdou je, že s chia semínky přijímáte také velké množství omega 3 mastných kyselin a vlákniny.

Vedlejší účinky chia semínek

Vysoký obsah vlákniny ve stravě může způsobit plynatost, žaludeční křeče a průjem, proto je třeba sledovat množství celkové přijaté vlákniny ve stravě. Pozor by si dále měli dát lidé, kteří berou léky na snížení krevního tlaku, protože chia semínka tlak ještě více snižují. Taktéž je možný výskyt alergických reakcí (například vyrážky, slzení, kopřivka).

Sečteno a podtrženo

Je jasné, že neexistuje žádný důkaz o tom, že chia semínka přímo pomáhají při hubnutí. I tak mají chia semínka ale spoustu dobrých vlastností, které podporují zdraví člověka –jsou plná antioxidantů, které oddalují stárnutí kůže, podporují zdraví trávicího systému a srdce, díky vláknině snižují riziko cukrovky (pomalé trávení snižuje množství cukru v krvi) a mnoho dalších. Postupujte podle zásad zdravé výživy a nepřekračujte povolené množství chia semínek (dvě lžíce denně), vyhnete se tak případným obtížím.

Chia semínka – hubnoucí zázrak
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies