Citronová Verbena skvělá bylina nejen na hubnutí

4.3/5 - (3 votes)
Přestože citrónová verbena je původem z Jižní Ameriky, řadí se stále více a více do kategorie „celosvětově dostupné byliny“. Patří mezi oblíbené bylinky nejen pro svou chuť, ale i pro své výrazné léčivé účinky. Citronová verbena má vědecký název Aloysia citrodora, dalším společným názvem vedle verbeny je lemon beebrush, lidově se používá název Luisa. Rostlina sama o sobě je trvalkový krásně vypadající keř, který má výrazné citrusové aroma.

Citronová verbena

Citronová verbena je keř, který dorůstá do 2 – 3 metrů a kvete bílím a fialovým drobným květem. Její prvotní rozšíření bylo jako potravinářské dochucovací suroviny a pro své až kouzelně příjemné aroma. Především na ochucování ryb a drůbeže, do zeleninových i ovocných salátů a dresingů, do džemů a různých nápojů.

Nicméně, tradiční používání citronové verbeny jako léčivé byliny se vrací do módy zejména proto, že moderní výzkumy potvdrdily nepřeberné množství jedinečných látek a součástí, které činí tuto bylinku velmi důležitou pro lidské zdraví a zdravý životní styl. Bylinu můžete používat jak čerstvě natrhanou, tak sušenou, nebo mraženou. Sušená citronová verbena Vám vydrží po celý rok, listy se sbírají jakmile mají velikost zhruba 1,5 až 2 cm a pochopitelně platí šetrné sušení ve stínu.

Z listů verbeny se získává velice cenný esenciální olej, po extraktu obsahuje vysokou koncentraci silných antioxidačních sloučenin, včetně verbascoside, neboli geraniol, a citral. Nejjednodušší použití citronové verbeny je čaj. Bylinný čaj připravíte jednoduše, zalitím pár lístků asi 85 stupňů teplou vodou, necháte 10 minut vylouhovat a můžete pít. Na větší hrnek vám bohatě postačí zhruba dva čerstvé lístky, nebo tři sušené. V čerstvém i sušeném stavu vám luisa dodá podpůrný impuls pro mnoho vašich orgánů a metabolických procesů.

Jedna z nejvíce fascinujících zdravotních přínosů citronové verbeny zahrnuje její schopnost efektivně pomoci při hubnutí a udržení optimální váhy. Chrání vaše svaly, dokáže snížit zánět, uklidnit žaludek a žaludeční šťávy, snižuje teploty, a v neposlední řadě působí sedativním účinkem na vaše nervy a na přetížení organismu. Jak se s verbenou hubne? Jednoduše, má totiž díky mixu organických sloučenin vliv na tělo, které snižuje hlad, čímž vám pomůže dodržet předepsaný jídelníček v období mezi jídly. Díky optimalizaci dalších tělesných procesů, pomáhá efektivně i při spalování tuků.

Jak verbena chrání svaly?

Čaj z verbeny je skvělým doplňkem, protože vysoký potenciál antioxidantu snižuje škody způsobené během tréninku, podporuje vývoj vašeho těla, udržuje svalové hmoty a zvyšuje obranyschopnost. Tím je luisa perfektním drinkem před vaším trénováním.

A jak si poradí se zánětem?

Zranění podobně jako artritida mohou poškodit vaše klouby a omezit jejich pohyblivost. Tato bylina je přímo spojována se snížením bolesti kloubů a rychlejší čas zotavení. Díky svým antioxidačním schopnostem nám klouby pomaleji stárnou a méně bolí.

Jak chrání verbena naši imunitu?

Výsledkem působení volných radikálů na naše tělo vzniká oxidační stres, který poškozuje naši imunitu. Výzkum prokázal, že tento nenápadný keřík verbena snižuje oxidační stres a udržuje lepší kondici našeho organismu. Zvyšují produkci bílých krvinek, první linii ochrany pro náš imunitní systém.

Bylinkový čaj z citronové verbeny uklidní

Bylinka byla tradičně používána v mnoha kulturách na zmírnění žaludečního napětí, přes svou citrusovou vůni i chuť vám žaludek rozhodně nepřekyselí, ba naopak účinně sklidí. Dokáže tlumit křeče a nadýmání, což může vést k vážnějším žaludečním diagnozám. Jak jsme u verbeny zmínili v otázce hubnutí, pomáhá k regulaci stravy potřebné právě pro vaše tělo, čímž optimalizuje metabolické procesy.

Na snížení horečky se luisa používala již v dávných dobách v tradiční medicíně Jižní Ameriky, byla spolehlivá na vyvolání pocení, což znamená, že stimulace pocením ovlivnila rychlost léčby především v zánětlivých onemocnění.
Nervy a úzkost nám verbena reguluje také díky antioxidačním látkám, ty mají také vliv na hormonální rovnováhu v těle, i když tento podíl není dramaticky vysoký, dokáže tento zdánlivě obyčejný bylinný čaj působit jako uklidňující náboj pro naše tělo. Především pro ty z nás, kteří trpí nervozitou, nebo chronickým stresem ulehčí mysl a zklidní naše tělo.

Finálním prospěšným atributem této byliny je vykašlávací schopnost

Tím, že verbena pomáhá při uvolňování těla, uvolňují se současně i dýchací cesty a tím dochází k odhlenění v dýchacích cestách. I hlen, který vám zdánlivě nepřekáží, může být dobrou půdou pro bakterie a jiné patogeny. Skvělým způsobem jak vyčistit tělo od hlenu a zlepšit si náš imunitní systém.

Verbená je zkrátka královnou naší kuchyně i domácího lékaře. Ovšem i přes všechna její pozitiva, jsou i lidé alergičtí na tuto bylinu, je jich zanedbatelné množství, ale v několika málo případech se ukázala lehká dermatitida, která po vysazení verbeny zmizela. Také pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin verbena není vhodná, v některých případech není při léčbě ledvin vhodná k používání.

Citronová verbena je lahodnou surovinou i účinným zdravotním doplňkem. Zacházejte s ní jako jste zvyklí s jinou bylinou. Předávkování sice nebylo nikdy prokázané, ale v případě intenzivního každodenního užívání vždy po pěti týdnech bylinku na týden vynechte.

Citronová verbena
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies