Dělená strava a ukázka jídelníčku

5/5 - (1 vote)
Ačkoli je potřeba sacharidů a bílkovin velmi známá, různé směry stravování se ptají na to, zda by měly být konzumovány společně. Sacharidy poskytují glukózu – což je v našem těle jeden z nejdůležitějších zdrojů energie. Bílkoviny zase poskytují aminokyseliny, stavební kameny tkání, které zlepšují funkci imunitního systému a opravu a regeneraci tkání. Pokud porozumíme tomu, jaké přínosy a rizika jsou spojené s oddělenou konzumací sacharidů a bílkovin, můžeme se lépe rozhodnout. Tomuto stylu stravování se říká dělená strava.

Teorie kombinování jídla

Velké množství plánů na hubnutí a alternativní zdravotníci propagují kombinování potravin, nebo jejich určité kombinace a vyhýbání se špatnému párování. Důvodem by mělo být lepší trávení, více energie, snížení hmotnosti a celkové zdraví člověka. Jídlo s různými variantami chutí, energetickými hodnotami a post-zažívacími efekty mohou zvýšit toxiny v lidském těle a ty poté mohou bránit trávení.

Pokyny pro kombinace potravin

Abychom se vyhnuli těmto negativním důsledkům špatné kombinace potravin, neměli bychom potraviny bohaté na bílkoviny (vejce, maso, ryby, tuk) kombinovat s potravinami obsahující velké množství sacharidů (ovoce, škrob). Obecně lze říci, že ovoce můžeme konzumovat jen samotné, bez jakékoli přílohy, škroby (jako je chléb, těstoviny, rýže a obiloviny) bychom měli jíst pouze se zeleninou, a potraviny bohaté na bílkoviny také pouze se zeleninou.

Potenciální rizika spojená s dělenou stravou

Oddělování jednotlivých skupin živin je nejen zbytečné, ale také potenciálně škodlivé. Lidský zažívací systém je určen ke zpracování různých živin a potravin, bez ohledu na to, zda jsou konzumovány samostatně nebo s různými potravinami. Kombinování potravin může vést k nedostatku životně důležitých živin, jako je vitamín B12, zinek, vitamín D, bílkoviny.

Výhody spojené s dělenou stravou

Díky této dietě můžete zhubnout právě tím, že snížíte svůj kalorický příjem a tím, že vyměníte nezdravé varianty potravin za zdravé. Protože dieta posiluje imunitu, měli byste se těšit lepšímu zdraví a vyhnout se chronickým chorobám. S pomocí této stravy se zbavíte zácpy a celkově si pročistíte střeva.

Kombinování potravin

Níže uvedená přehledná tabulka vám poradí, jak jídla v rámci dělené stravy vhodně kombinovat. Znaménko + znamená, že potraviny můžete kombinovat. Znaménko mínus znamená, že byste kombinovat neměli. Tam, kde je 0, můžete kombinovat, ale nejedná se o tak vhodnou kombinaci, jako tam, kde je +.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
1 – Maso, drůbež a ryby

+

0

2 – Cereálie a luštěniny

0

+

+

0

+

+

0

3 – Živočišné tuky a oleje

0

0

+

+

+

+

0

0

4 – Zakysaná smetana

+

0

0

+

+

0

+

+

+

0

0

5 – Zeleninové oleje a tuky

+

0

+

+

0

+

+

+

6 – Cukry a sladkosti

+

7 – Škrob (brambory, pečivo)

0

+

+

+

+

+

0

0

8 – Kyselé ovoce a zelenina (rajčata)

+

+

+

0

+

0

0

+

+

9 – Sladké a sušené ovoce

0

0

0

+

0

0

+

0

10 – Zelená zelenina

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

11 – Barevná zelenina

0

+

+

+

+

+

0

0

+

0

+

+

0

+

12 – Mléko

0

0

0

13 – Mléčné výrobky

+

0

+

+

+

+

+

14 – Sýry

0

0

0

+

+

+

+

0

15 – Vejce

0

+

0

16 – Ořechy

0

+

0

+

0

+

+

+

0

17 – Meloun

Dělená strava a ukázka jídelníčku

Typický den může obsahovat ovoce ke snídani, hnědou rýži se zeleninou k obědu a ryby nebo vejce se zeleninou a olivovým olejem k večeři. Níže jsou vypsány jednotlivé varianty navržených jídel dělené stravy.

Snídaně: ovoce, cottage sýr, sendvič se sýrem a máslem.

Oběd: potraviny bohaté na bílkoviny – maso, ryby podávané se zeleninou nebo zeleninovým salátem a zeleninová polévka.

Večeře: sacharidy – těstoviny se sýrem, brambory, ovoce

Svačiny: ovoce, džusy a šťávy, bylinkový čaj s medem.

Pitný režim: Pijte vodu, nejlépe mezi jídly a asi půlhodiny až hodinu před každým jídlem. Po jídle pijte vodu asi půl hodiny až hodinu po jídle, pokud jste měli ovoce. Pijte vodu dvě hodiny po sacharidovém jídle a tři hodiny po jídle plném bílkovin.

Závěrem

Dělená strava zahrnuje nutriční, celá jídla. Pokud se budete jejími pravidly řídit, můžete se cítit zdravěji, volit zdravější jídlo, můžete mít lepší imunitní systém a také lepší váhu. Pokud se s dělenou stravou rozhodnete začít, může vám na začátku poradit odborný kvalifikovaný zdravotník. Vyvážený poměr bílkovin a sacharidů vede k lepší rovnováze cukrů v krvi, trvající energii a také navozuje pocit sytosti mezi jednotlivými jídly.

Dělená strava a ukázka jídelníčku
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies