Dieta Cambridge

Rate this post
Dieta Cambridge je plán na hubnutí, ve kterém se spotřebovává 415 až 1 500 kcal denně, a to především z komerčních výrobků, které se prodávají jako součást režimu stravy. Tyto produkty jsou vyráběny ve Velké Británii a zahrnují koktejly, tyčinky, které nahrazují jídlo, a smoothie. Tato strava je dostupná ve více než 35 zemích celého světa. Nejedná se o americkou verzi produktů, označených jako Cambridge Original nebo Cambridge Food for Life.

Princip diety Cambridge

Dieta je plán na hubnutí, který je založen na tom, že je velmi nízkokalorický. Pokud jsou správně dodržována pravidla této diety, vede dieta k rychlému a trvalému hubnutí. Účastnící udržují hubnutí tím, že postupně zvyšují příjem kalorií. Jedná se o nízkosacharidovou („ketogenní“) stravu, která nutí tělo spalovat namísto sacharidových zásob tuky. Tuky jsou používány na výrobu energie. Některé studie prokázaly, že se jedná o nejefektivnější způsob, jak zhubnout.

Vývoj diety

Tato dieta byla vyvinuta v roce 1970 doktorem Alanem Hoverdem, který působil na anglické univerzitě Cambridge. V roce 1980 byla dieta spuštěna ve Spojených státech ve formě komerčních produktů, kde se téměř okamžitě stala populární. Poté, co byly vzneseny potenciální zdravotní problémy u uživatelů, se tato dieta dostala pod kontrolu zdravotnických orgánů. Ve Velké Británii byla dieta zahájena v roce 1984.

Rizika diety

Protože se jedná o velmi nízkokalorickou stravu, výsledky na sebe většinou nenechají dlouho čekat. Lidé, kteří se jejími pravidly řídí, zhubnou velmi rychle. Tato strava je doporučena v 12 týdenních časových lhůtách s týdnem pevné stravy. Britská dietetická asociace zveřejnila seznam možných nežádoucích vedlejších účinků, jako je zápach z úst, sucho v ústech, únava, závratě, nespavost, nevolnost a zácpa. Tato asociace současně dodává, že lidé, kteří méně než 600 kcal denně by měli být pod lékařským dohledem.

Důležité živiny v rámci diety Camridge

Základem této diety je velmi nízký počet kalorií, přijímaný v rámci stravy. Angličané to označují jako VLCD (very-low-calorie diet). Množství těchto kalorií se může pohybovat už kolem 415 kcal denně. Na druhou stranu se strava této diety kombinuje s minerály, vitamíny a mastnými kyselinami, aby nedošlo ke snížení živin přijatých ze sníženého množství kalorií. U této diety je velmi důležitý dostatečný pitný režim.

Z jakých složek se dieta skládá?

Vzorec této diety je podobný jakékoli dietě, u které se drží hladovka. Na rozdíl od ostatních diet ale dieta Cambridge poskytuje dostatek bílkovin, aby nedocházelo k hubnutí svalů v průběhu diety. Dále pak zahrnuje tu správnou míru sacharidů, aby mohla probíhat ketóza – proces, v rámci kterého začne tělo spotřebovávat tuky jako zdroj energie. Bílkoviny a sacharidy ve správném množství dokážou eliminovat pocit hladu. V rámci diety jsou zahrnuty správné hladiny vitaminů, minerálů, stopových prvků a esenciální mastné kyseliny.

Základ stravy

Jídla jsou navržena tak, aby kombinovala všechny potřebné skupiny potravin, které tělo potřebuje. Cílem těchto potravin je tedy to, aby byly uspokojeny veškeré nutriční potřeby člověka, přičemž by člověk neměl pociťovat chutě, které ho nutí k pojídání nejrůznějších druhů potravin a k přejídání. Zpočátku v rámci této diety požíváte pouze náhradní jídlo ve formě kaší, koktejlů a polévek. Postupně jsou přidávány pevné potraviny.

Rizika diety

Během diety se může dostavit hlad – na hladovění je vlastně dieta založena. V průběhu diety můžete pociťovat abnormální únavu v důsledku nedostatečného množství kalorií, a zároveň si zvyšujete riziko vzniku žlučových kamenů. Protože se v průběhu diety nenaučíte správným stravovacím návykům, hrozí vám po jejím skončení jojo efekt.

Dieta Cambridge – shrnutí

Dieta Cambridge je dieta, která obsahuje potraviny, které by měly být nutričně navržené tak, aby tělo dostalo všechny živiny, které potřebuje. Protože se však jedná o velmi nízkokalorickou dietu, hrozí po jejím skončení jojo efekt. Vzhledem k malému počtu kalorií, je možné ji držet maximálně jednou za rok – když potřebujete rychle zhubnout.

Dieta Cambridge
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies