Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin je populární už téměř 20 let. Zastánci této diety tvrdí, že vaše krevní skupina vám určuje, která strava je pro vás nejzdravější. Podle nich totiž existuje souvislost mezi krví a potravinami, které jíte. Pojďme se podívat na to, v čem tato dieta spočívá a jaká jsou její pozitiva a negativa.

Historie diety podle krevních skupin

Dietu podle krevních skupin založil roku 1996 doktor Peter D´Adamo. Napsal knihu o této dietě, která se téměř okamžitě stala bestselerem. V ní tvrdí, že správná zdravá strava každého jedince závisí na tom, jakou má krevní skupinu. Uvádí potraviny, které jsou pro danou krevní skupinu ty pravé. Lidé by se podle nich měli řídit.

Základní teorie diety podle krevních skupin

Tato dieta je založena na přítomnosti lektinů v potravě. Lektiny patří do skupiny bílkovin, které jsou schopny vázat molekuly cukru. Tyto látky jsou považovány za antinutriční látky a mohou mít negativní účinky na sliznici střev. Podle teorie krevní diety existuje v potravinách spousta lektinů. Ty jsou specificky zaměřeny na různé typy krevních skupin. Špatné typy lektinů mohou vést ke shlukování červených krvinek.

Vědecký důkaz teorie

V posledních desetiletých probíhala spousta průzkumů týkající se krevní diety. Existují přesvědčivé důkazy o tom, že lidé s určitým typem krevní skupiny mohou mít vyšší nebo nižší riziko některých onemocnění. Například krevní skupina 0 má nízké riziko onemocnění srdce, ale vyšší riziko žaludečních vředů. A právě dieta podle krevních skupin se zaměřuje právě na rizikové faktory onemocnění každé krevní skupiny.

Kategorie podle krevní skupiny

Dieta podle krevní skupiny se snaží obnovit váš přirozený genetický rytmus. Strava všech skupin je založena na zdravém stravování. Proto se můžete rozhodnout pro kteroukoli z následujících diet, klidně i bez ohledu na vaši krevní skupinu. Existují celkem čtyři krevní skupiny. A každá z nich má jiné doporučené potraviny. Zde je jejich výčet i s doporučenými potravinami:

  • Skupina A – těm se říká zemědělci či pěstitelé. Lidé, kteří mají tuto krevní skupinu, by měli jíst stravu založenou na rostlinné bázi a úplně by se měli vyhnout pro ně toxickému červenému masu. Pro tyto lidi je tedy vhodná vegetariánská strava.
  • Skupina B – nazývaná jako pastevci. Tyto lidí mohou jíst rostliny a většinu masa (s výjimkou kuřecího a vepřového) a také mohou konzumovat mléčné výrobky. Vyhnout by se měli pšenici, kukuřici, luštěninám, rajčatům a některým dalším druhům potravin.
  • Skupina AB – protože se jedná o takovou směs mezi typem A a B, říká se jim enigma neboli hádanka. Mezi povolené druhy jídla patří mořské plody, tofu, mléčné výrobky, fazole a obiloviny. Vyhnout by se ale měli kukuřici, hovězímu a kuřecímu masu.
  • Skupina 0 – jsou nazýváni lovci. Jedná se o typ lidí, jejichž strava by měla být založena na vysokém příjmu bílkovin, tzn. maso, ryby, drůbež, ovoce a zelenina. Omezit by ale měli obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky. Těmto je nejbližší paleo dieta.

Dieta pro krevní skupinu A

Pokud začnete držet tuto dietu, budete přirozeně hubnout, a to na začátku poměrně rychle, obzvláště pokud jste byli zvyklí jíst maso. Tím, že eliminujete pro vás toxické prvky z masa ze svého jídelníčku, výrazně pomůžete detoxikačním procesům ve vašem těle.

Povolené potraviny

Jak už bylo výše řečeno, nejvhodnější pro krevní skupinu A je vegetariánská strava, přičemž ovoce i zelenina by měly být konzumovány v co nejpřirozenějším stavu – svěží, čisté, ekologické. Doporučuje se minimální množství masa, ale spousta oříšků a semínek jako náhražka bílkovin. Dalším zdrojem bílkovin jsou luštěniny.

Zakázané potraviny

Hlavním druhem zakázaných potravin je maso. Krevní skupina A má totiž nízký obsah žaludeční kyseliny, a proto trávení masa trvá velmi dlouho. Pomalé a neúplné trávení vytváří větší toxické zátěže – například ve střevech rostou mikroskopické organismy, které jsou běžně drženy na uzdě zdravou střevní mikroflórou.

Potraviny v malém množství

Mléčné výrobky v určitých podobách tráví lidé s krevní skupinou A obtížněji. Výjimkou jsou bílé jogurty, kefír, nízkotučná zakysaná smetana a mléčné výrobky s kulturou.

Zvýšené riziko onemocnění

Lidé s touto krevní skupinou mají predispozice pro vznik srdečních chorob, rakoviny a diabetes.

Dieta pro krevní skupinu B

Lidé s krevní skupinou B by měli jíst potraviny, které napomáhají metabolismu. Správná funkce metabolických procesů v těle zabraňuje vzniku metabolického stresu a syndromu dráždivého tračníku, přibývání na váze a zánětům.

Povolené potraviny

Krevní skupina B je jediná, která má povolené mléčné výrobky bez jakýchkoli výjimek. Povolené jsou všechny druhy ovoce a zeleniny kromě rajčat.

Zakázané potraviny

Mezi zakázané potraviny patří: kukuřice, čočka, pohanka, pšenice, arašídy a sezamová semínka. Všechny tyto potraviny způsobují u lidí s krevní skupinou B přibývání na váze. Dále by se měly vyhnout kuřecímu i vepřovému masu, mořským plodům a mořským rybám, které mohou vést k poruchám imunitního systému. Rajčata dráždí žaludeční sliznici.

Potraviny v malém množství

Pro lidi s krevní skupinou B se nedoporučují semínka a ořechy (obzvláště arašídy, sezamová semínka a slunečnicová semínka).

Zvýšené riziko onemocnění

Při dodržování správného jídelníčku jsou lidé s krevní skupinou B schopni odolat spoustě nejzávažnějších nemocí – jako jsou srdeční choroby či rakoviny. Jsou ale náchylnější k poruchám imunitního systému, k roztroušené skleróze a syndromu chronické únavy.

Dieta pro krevní skupinu AB

Skupina AB je mixem obou předchozích skupin – někteří lidé mají slabé žaludeční kyseliny a jiní jsou zase více geneticky naprogramování ke konzumaci masa. Proto může být obtížné stanovit si ten správný poměr mezi masem a zeleninou.

Povolené potraviny

Vhodným zdrojem bílkovin je tofu a mléčné výrobky. Nevyvolávají totiž přebytečný metabolický stres vznikající trávením masa. Ovoce a zelenina nijak neškodí.

Zakázané potraviny

Sem patří stejně jako u skupiny B kuřecí maso.

Potraviny v malém množství

Z důvodu nízkého množství žaludeční kyseliny je důležité sledovat velikost porce a frekvenci mezi jednotlivými jídly. Maso patří mezi jídla, která je potřeba jíst se zvýšenou pozorností – brzy sami zjistíte, jaké množství vám vyhovuje nejlépe. Také ořechy a semena jezte se zvýšenou opatrností.

Zvýšené riziko onemocnění

Pro skupinu AB je typický slabší imunitní systém, takže je třeba konzumovat větší množství ovoce a zeleniny.

Dieta pro krevní skupinu 0

Ke krevní skupině typu 0 patří intenzívní cvičení a vysoký příjem bílkovin. Počáteční ztráta hmotnosti je přisuzována sníženému množství zakázaných potravin, mezi které patří pečivo, těstoviny či mléčné výrobky.

Povolené potraviny

Na rozdíl od ostatních krevních skupin může 0 účinně trávit maso díky vysokému množství žaludeční kyseliny. Je ale potřeba vybírat kvalitní libové maso bez chemických úprav.

Zakázané potraviny

Vyhýbat by se tito lidé měli mléčným výrobkům, luštěninám a obilovinám.

Potraviny v malém množství

Zelenina, jako je květák, zelí, kapusta inhibují hormony štítné žlázy, proto je třeba jejich množství redukovat nebo úplně vyřadit.

Zvýšené riziko onemocnění

Tato krevní skupina trpí zejména onemocněním štítné žlázy

Závěrem

Pro různé lidi fungují různé diety. Některým lidem prospívá zvýšené množství rostlinné stravy a jiným zase velké množství živočišných výrobků. Dieta podle krevních skupin vyřazuje nezdravé potraviny pro všechny krevní skupiny, proto je považována za zdravou. Po zavedení této diety byste se měly cítit lépe. Zjistěte sami na sobě, zda vám tato dieta pomůže, ať už je vaším cílem zhubnout nebo se prostě cítit lépe.

Dieta podle krevních skupin
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů

Podmínky