Dieta při cukrovce

Pokud budete jíst chytře, můžete dostat cukrovku pod kontrolu. Správné jídlo může být silnou zbraní v boji s cílem udržet krevní cukry na vyvážené hranici. Úplně nejlepší možností je konzultovat dietu při cukrovce se svým lékařem nebo dietologem. V tomto článku si uvedeme, kolik sacharidů je možné v rámci této diety sníst, které mohou ovlivnit krevní cukr, také nazývaný glukóza.

Obecné tipy diety při cukrovce

  1. Aby se pro vás jídlo nestalo nudné, vyzdobte si svůj talíř do barev. To se vám podaří za přispění několika druhů ovoce a zeleniny, různých fazolí a libového masa.
  2. Sledujte přijaté kalorie. Množství kalorií, které můžete sníst je odvozeno od toho, kolik let vám je, jakého jste pohlaví, kolik vážíte a kolik chcete zhubnout.
  3. Jezte vlákninu. Vlákninu můžete získat z potravin, jako je ovoce, zelenina, celozrnné varianty potravin, luštěniny a oříšky. Vláknina totiž zpomaluje trávení a cukr z potravy se tak do krve uvolňuje pozvolna. Proto jsou projevy cukrovky nižší. Pokud se vám nedaří dosáhnout správného množství vlákniny v potravinách, můžete si koupit doplňky stravy (například psyllium), nebo se v obchodě dívejte po potravinách se zvýšeným obsahem vlákniny (existuje například chléb s vyšším obsahem vlákniny).

Kolik toho můžete sníst?

Zkontrolujte si množství živin na obale výrobku. Zjistíte, které potraviny jsou sice nízkotučné, ale obsahují o to více cukru, které potraviny jsou bohaté na vlákninu a které obsahují příliš mnoho tuku. Jezte jen takové množství potravin, které odpovídá vašemu jídelnímu plánu. Kalorie navíc vedou k přibírání na váze. Nevynechávejte jídla, jen jezte menší porce, pětkrát denně a pokud možno ve stejnou dobu.

Dieta při cukrovce

Při cukrovce je časté, že máte i vysoký cholesterol. Cílem diety tedy v první řadě je snížit cholesterol, zbavit se nadváhy a stát se více aktivním. To pomáhá zlepšit srdeční zdraví a odstranit projevy cukrovky. Taková dieta tedy zahrnuje:

  • Omezit tuky na 25 – 35 % vašeho denního příjmu kalorií. Přičemž jen 7 % z těchto přijatých tuků by mělo pocházet z nasycených tuků, 10 % a méně z polynenasycených tuků a více než 20 % z nenasycených tuků (jako jsou rostlinné oleje a oříšky).
  • Omezit sacharidy na 50 – 60 % vašeho denního příjmu kalorií.
  • Jezte 20 – 30 gramů vlákniny denně.
  • Bílkoviny by měly tvořit 15 – 20 % vašeho denního příjmu kalorií.
  • Množství cholesterolu přijatého v potravě by mělo být nižší než 200 mg.
  • Začněte cvičit.

Jak je to s příjmem cukru?

Možná jste slyšeli, že lidé, kteří mají cukrovku, by neměli jíst žádný stolní cukr. Zatímco někteří lékaři toto tvrzení podporují, jiní mají trošku mírnější pohled na věc. Spousta expertů tvrdí, že malé množství sladkostí je v pořádku, pokud je součástí vyvážené stravy. Stolní cukr totiž nezvyšuje cukr v krvi více než škroby, které se nachází ve spoustě potravin.

Jiná sladidla

Do jídel a nápojů můžete přidat také umělá sladidla. Spousta z nich je plná sacharidů, takže si pečlivě prostudujte informace na obalu výrobku. Vhodným sladidlem je stévie, což je rostlina, která je několikrát sladší než cukr a přitom neobsahuje žádné kalorie.

Alkohol

Alkohol pijte opravdu příležitostně a jen tehdy, máte-li hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Většina vína a míchaných drinků obsahují cukr, stejně tak jako destiláty. Navíc jsou tyto nápoje bohaté na kalorie. Z vína volte suché odrůdy – obsahují méně cukru.

Závěrem…

Lidé, kteří trpí cukrovkou, by si měli hlídat jídelníček. Omezit by měli nezdravé tuky, protože spolu s cukrovkou velmi často vznikají problémy se srdečními onemocněními a s cholesterolem. Takovým lidem většinou doporučí jídelníček lékař. Tuto dietu mohou držet i lidé, kteří cukrovkou zatím netrpí, ale mají ji v rodinné anamnéze.

Dieta při cukrovce
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů

Podmínky