Diktamos: Zázračná bylina z Kréty

Rate this post
Diktamos (dichtamo) phrygana je endemický druh bylinky, která roste na jediném ostrově světa na Krétě. Jedná se o velice vzácnou a Kréťany oblíbenou léčivkou už z dávných dob středověku. Diktamos je zmiňován už Hippokratem, který blahořečí o jeho léčebných vlastnostech na zažívací ústrojí a na boj i infekcí. Starořek Theophrastus do svého díla napsal „Tο δίκταμο είναι φυτό που βγαίνει μόνο στη Κρήτη“ česky Diktamos je rostlinou, která je pouze na Krétě.

Tento řecký ostrov není specifickým místem jen pro náš diktmaos, ale vyskytují se zde v největší světové koncentraci i další ojedinělé druhy bylinek, které jinde na světě nenajdete. Jedním zástupcem léčivé bylinky je malotira, nazývaná také Krétský horský čaj a další druhy vzácných rostlin.

Starověká legenda praví, že v dávných dobách se pomocí diktamosu dokázali vyléčit kamzíci zasažení lovci jedovatým šípem. Kamzíci se prý chodili k bylince ránu dezinfikovat až se jim zhojila a přežili. O dalším „zázračném“ vyléčení je zmínka v knize Aineiadas, kde byl Aineias zraněn jedovatým šípem a jeho matka Aphrodite šla nasbírat zázračné lístky diktamu, přikládala mu na otrávenou ránu obklady až se lovec zcela vyléčil.

Bylinka se divoce vyskytuje v horských, vápencových oblastech na strmých kopcích a pobřežních skalních tras. Diktamos se lidově nazývá erontas, nebo stamnagathi, první zmínky o této bylince a jejích léčebných účincích pochází z pohoří Dikti. V dávné historii bylo tradicí, že diktamos sbírali udatní mladíci a darovali je s láskou svým vyvoleným. Tento akt byl považován za důkaz statečnosti, protože se diktamos vyskytuje na špatně dostupných místech ve vysokých horách a velice těžko přístupných soutěskách.

V současné době se už tato rostlina pěstuje pro její léčebné účinky i průmyslově. Na Krétě ji ale můžete spatřit jako okrasnou bylinku na skalkách, předzahrádkách, nebo v truhlíku za oknem domů. Nikde jinde v celém světě se tato rostlina divoce nevyskytuje.

Jedná se o nízký keřík dorůstající maximálně do výšky 40 cm, rostlina je poseta jemnými chloupky a má sametovou texturu. Listy jsou menší, ale silné ve tvaru srdce, ktete většinou růžovým, někdy bílým drobným voňavým květem ve skupenstvích několika kvítků těsně nad sebou na konci stonku. Diktamos se sbírá až dosáhne plného květu během letních měsíců od července do září.

Diktamos čaj

Čaj diktamos

Bylinku můžeme používat jednoduše na přípravu čaje, do receptů jako koření a v kosmetice, například na pleťové masky, nebo léčebné antibakteriální obklady. Tato rostlina se přidává do vermutu a absintu.

Vaření s touto bylinkou je snadné, pokud máte opravdu kvalitní rostlinu bude vám stačit pro použití velice málo. Diktamos recepty najdete na internetu, napříkad na oficiální stránce věnované pouze této kouzelné bylince na adrese www.diktamos.cz.

A jak poznat jestli jsou bylinky kvalitní? Pokud chcete mít určitou garanci kvality sáhněte po nedrcených bylinkách, kde daleko lépe poznáte co kupujete a vyhnete se známému zajíci v pytli. Nadrcená bylinka jednak daleko dříve ztratí své aroma i chuť, ale hlavně na ní nejde tak dobře rozpoznat kvalita. Diktamos je i po usušení stále zelený, může mít nádech do šedivé barvy, ale v žádném případě nesmí být hnědý. Sušené květy zůstanou také stejně barevné, pokud proběhlo sušení správně a nebyla třeba bylinka během tohoto procesu vystavena prudkému slunci.

A jaké má diktamos léčivé účinky?

Jedná se o bylinu, která stimuluje kompletně zažívací ústrojí, pomáhá zmírnit žaludeční a břišní křeče, nadýmání a napětí ve střevech. Reguluje žluč a brání před překyselováním žaludku, pálení žáhy a nevolnostem.

Na bolesti hlavy a zubů. Na Krétě se diktamos používá při veškerých obtížích se zuby, dezinfikuje ústní dutinu a pomáhá zmírnit bolesti zubů. Pomáhá i na bolení hlavy při migrénách, je často používaná i na nepříjemnou kocovinu, kde zklidní jak žaludek, tak zbaví i bolesti hlavy

Blahodárně působí na celkovou nervovou soustavu, zklidní organismus, reguluje krevní oběh a eliminuje křeče nejrůznějších původů.

Pomáhá na snížení teploty a dodává tělu imunitu především během chřipkového období. Na nachlazení a horní cesty dýchací se při zánětech podává většinou formou čaje.

Optimalizuje krevní oběh a pomáhá při srdečních obtížích. Působí jako antidiabetika a je vhodná pro pacienty s diabetes s regulací krevního cukru. A na závěr je nutno říct, že diktamos je velice účinné afrodisiakum.

Diktamos
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies