Dukanova dieta a jídelníček

Dukanova dieta slibuje zhubnutí až 5 kilogramů v jednom týdnů bez jo-jo efektu. To znamená, že byste měli rychle zhubnout a shozená kila už nikdy nenabrat. Tohoto můžete dosáhnout, pokud budete dodržovat Dukanovu dietu a jídelníček stanovený pro tuto dietu. Jejím základem je konzumovat libové bílkoviny, ovesné otruby, vodu a 20 minut chůze denně. I zde se jedná o nízko-sacharidovou dietu.

Vznik Dukanovy diety

Tato dieta vznikla v roce 2000 ve Francii. Jejím zakladatelem je francouzský praktický lékař a odborník na výživu Pierre Dukan. Její princip spočívá v omezení přijatých sacharidů, takže tělo bude jako energii spalovat tuk. V podstatě můžete jíst neomezené množství jídla, pokud jsou na seznamu schválených potravin. Součástí těchto schválených potravin je velmi málo sacharidů. Trvalé udržení váhy po zhubnutí je ovlivněno tím, jestli tuto dietu zvládnete držet dlouhodobě.

Schválené potraviny

Schválené potraviny, jsou jedinými možnými potravinami, které můžete v rámci Dukanovy diety jíst. Dieta se dělí na čtyři fáze – v každé fázi je povolena určitá skupina potravin. Povoleny jsou také žvýkačky bez cukru, umělá sladidla, koření a neslazená káva a čaj. Z alkoholu si můžete dát jen jednu skleničku vína denně ve třetí a čtvrté fázi.

Fáze Dukanovy diety

Jak už bylo řečeno, Dukanova dieta se skládá celkem ze čtyř fází. Na začátku budete jíst jen bílkoviny a postupně v každé fázi se přidávají další potraviny, které můžete jíst. To, že tato dieta slibuje trvale udržitelný úbytek váhy, spočívá v tom, že je nutné ji držet celoživotně.

Fáze číslo jedna

První fáze se nazývá „Útok“ a trvá 1-10 dní. V průběhu této fáze jíte pouze libové bílkoviny, a to v takovém množství, jaké uznáte za vhodné. Doplňkem je 1,5 lžíce ovesných otrub a minimálně 2 litry vody denně.

Fáze číslo dva

Druhá fáze je známá jako „Plavba“. Ta trvá několik měsíců. Jíte potraviny jako v první fázi, navíc ještě přidáte zeleninu, která neobsahuje škrob, a to na denní bázi a v jakémkoli množství. Místo 1,5 lžíce ovesných otrub jíte nyní už 2 lžíce.

Fáze číslo tři

Třetí fáze „Konsolidace“ zahrnuje denně navíc: zeleninu a jeden kus ovoce, 2 plátky celozrnného chleba a jednu porci tvrdého sýra. Během této fáze můžete přidat i jednu nebo dvě porce škrobnatých potravin a jedno oslavné jídlo, kde můžete sníst to, co chcete.

Fáze číslo čtyři – závěrečná fáze

Závěrečná fáze „Stabilizace“ je už jen o udržení. Tuto fázi bystě měli držet až do konce svého života. Můžete jíst, co chcete, s výjimkou jednoho dne v týdnu, kdy budete postupovat podle pravidel první váze. Jíte 3 lžíce ovesných otrub denně a chodíte každý den na dvacetiminutové procházky.

Úroveň obtížnosti diety

Příprava jídel by neměl být problém, protože nepotřebujete žádné exotické ingredience. Problémem může být stravování na začátku, kdy je spousta potravin zakázána. Vaření a nákupy není potřeba plánovat příliš předem. Denně je nezbytná procházka rychlejší chůzí po dobu 20 minut.

Plán pro vegetariány a vegany

Tato dieta je založena na tom, že se jí velké množství libového masa, drůbeže, ryb, korýšů, bez mléka a mléčných výrobků a vajec. Možnosti pro vegetariánskou a veganskou stravu je tofu, tempeh a seitan. Ve dny, kdy se jí pouze bílkoviny, může být tato strava nudná.

Dukanova dieta

Jak už bylo řečeno, Dukanova dieta nejenže slibuje rychlý úbytek váhy, kterého dosáhneme vyřazením sacharidů z jídelníčku, ale také trvalý úbytek bez jo-jo efektu. Důležité je držet se zásadami a jídelníčkem této diety – což se ale někomu může zdát obtížné, zejména na začátku. Nejedná se nijak složitou dietu, k tomu, abyste ji mohli držet, budete potřebovat pouze svou silnou vůli.

Dukanova dieta a jídelníček
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů

Podmínky