Dukanova dieta fáze 1

Rate this post
Dukanovu dietu vymyslel Pierre Dukan, praktický lékař a odborník na výživu. Tato dieta slibuje trvalý úbytek na váze bez jo-jo efektu, pokud budete-li se pravidly této diety řídit. Jedná se o nízko-sacharidovou dietu, jejímž základním principem je to, že když tělo nemá dostatek sacharidů, které by přeměnilo na energii, bude používat jiný zdroj energie. Vhodným zdrojem se jeví uložené tuky. Proto je v rámci této diety omezen příjem sacharidů a naopak navýšen příjem tuků – ale zdravých tuků.

Dukanova dieta – fáze

Dukanova dieta se skládá celkem ze čtyř fází:

Fáze číslo jedna – „Útok“

První fáze se nazývá „Útok“ a má za úkol nastartovat celou dietu. Je založena na příjmu čistých bílkovin. Příjem těchto bílkovin by měl být 68 g denně.

Fáze číslo dva – „Plavba“

Druhá fáze je známá jako „Plavba“. V rámci této fáze můžete přidat zeleninu a dostanete se na svou skutčnou váhu. Celkově si můžete vybírat ze seznamu asi 100 přírodních jídel. Budete postupně ale vytrvale hubnout tím, že budete střídat dny čistých bílkovin se dny, kdy jíte bílkoviny se zeleninou. Průměrná délka této fáze trvá šest dnů na každý kilogram, který chcete shodit. (Chcete-li shodit 10 kg, trvá fáze 60 dní).

Fáze číslo tři – „Konsolidace“

Ve třetí fázi „Konsolidace“ jste nejzranitelnější, protože tělo má největší tendenci znovu získat ztracenou váhu. Konsolidační fáze je navržena tak, aby nedošlo k jo-jo efektu. Postupně se vrací dříve zakázané potraviny v omezeném množství. Tato fáze také zahrnuje až dvě „oslavná“ jídla týdně. To znamená, že si můžete dát i něco, co na seznamu není (ale nepřehánějte to). Délka této fáze je 10 dní za každý kilogram, který jste zhubli ve fázi „Plavby“. Ve fázi konsolidace je den čistých bílkovin každý čtvrtek.

Fáze číslo čtyři – závěrečná fáze

Závěrečná fáze „Stabilizace“ je způsob stravování, kterým se budete řídit do konce svého života. Naučili jste se, jak jíst zdravě a podle tohoto vzoru se budete řídit. Navíc si udržíte štíhlou postavu. Stačí dodržovat tyto tři pravidla:

  • 3 lžíce ovesných otrub denně
  • 20minutová chůze denně.
  • Čistý bílkovinný den každý čtvrtek.

Jídelníček Dukanovy diety

Jídelníček celé Dukanovy diety se dá shrnout do jednoduché tabulky.

První fáze Druhá fáze Třetí fáze Čtvrtá fáze
Můžete vybírat z: 68 bílkovin + 32 druhů zeleniny + ovoce, škroby, celozrnný chléb a sýr Zahrnuje jídlo ze všech předchozích fází
Očekávaný úbytek hmotnosti Mezi 1 až 4 kg 1 kg za týden (průměrně)
Trvání Mezi 2 až 7 dny Asi 6 dní na jeden kilogram 10 dní na každý kilogram shozený ve druhé fázi Na doživotí
Množství ovesných otrub denně 1,5 lžíce 2 lžíce 2 lžíce 3 lžíce
Fyzická aktivita (trvání/denně) 20 min chůze 30 min 25 min 20 min

Dukanova dieta – 1. fáze

První fáze zahrnuje pouze čisté bílkoviny:

  • Libové maso: hovězí svíčková, filet mignon, extra libová šunka, extra libové párky, libové vepřové kotlety, libové plátky hovězí roštěné, vepřová panenka , vepřová pečeně se sníženým obsahem tuku, slanina, sójová slanina, hovězí bok, falešná svíčková, telecí kotlety, telecí scaloppiny, libová zvěřina.
  • Drůbeží maso: kuřecí prsa, kuřecí játra, slepice bez kůže, kuřecí párky s nízkým obsahem tuku, krůtí prsa, pštrosí steak, křepelky, divoká kachna.
  • Ryby: siven, sumec, treska, platýs, okoun, treska skvrnitá, halibut a uzený halibut, sleď, makrela, mahi mahi, mořský ďas, červenice atlantská, okoun říční, chňapal, losos a uzený losos, sardinky čerstvé nebo v konzervě (ne v oleji ani tomatě), mořský vlk, žralok, mořský jazyk, surimi, mečoun, tilápie, tuňák (v konzervě nebo černý, ne v oleji ani jiné omáčce).
  • Mořské plody: škeble, krab, rak, humr, mušle, chobotnice, ústřice, hřebenatky, krevety, kalamáry.
  • Vegetariánské bílkoviny: Sójové potraviny a veganské burgery, tempeh, tofu, seitan.
  • Nízkotučné mléčné výrobky: cottage sýr, tvaroh, nízkotučný krémový sýr, mléko, řecký jogurt, ricotta, nízkotučná zakysaná smetana.
  • Vejce: slepičí, kachní, křepelčí.

Množství potravin

V průběhu první fáze můžete jíst tolik, kolik chcete v jakékoli kombinaci, kdykoli v průběhu dne. Zde je typický den první fáze Dukanovy diety:

SNÍDANĚ: jeden řecký jogurt a jedno vařené vejce.

SVAČINA: pár plátku krůtí šunky.

OBĚD: Cottage sýr s grilovanými kuřecími prsy.

SVAČINA: jeden řecký jogurt.

VEČEŘE: grilovaný tuňák se ztraceným vejcem.

Dukanova dieta závěrem

Dukanova dieta je nízkokalorická dieta. V rámci této diety vybíráte z předem stanovených potravin. Pokud chcete pocítit výsledky co nejdříve, nepodvádějte! Tato dieta je bohatá na bílkoviny, denní doporučené množství překračuje v první fázi až trojnásobně. Její výsledku jsou zaručené a trvalé. V průběhu této diety se naučíte zdravému stravování, které můžete praktikovat do konce svého života.

Dukanova dieta fáze 1
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies