Keto dieta

5/5 - (1 vote)
Keto dieta je velmi známá nízkosacharidová dieta, u které udržuje tělo ketony v játrech, aby byly později použity jako zdroj energie. Je známá pod více názvy: ketogenní dieta, nízkosacharidová dieta s nízkým množstvím sacharidů a vysokým obsahem tuku atd. Jak tato dieta funguje, co smíte jíst a co je naopak zakázáno, to vše se dozvíte z tohoto článku.

Sacharidy

Pokud jíte potraviny s vysokým obsahem sacharidů, bude vaše tělo produkovat glukózu a inzulín. Glukóza je nejjednodušší molekula, kterou lidské tělo převádí a používá jako zdroj energie. Proto je vybírán na přeměnu energie častěji než jakýkoli jiný zdroj. Inzulín tělo produkuje k tomu, aby zpracoval glukózu v krevním řečišti. Vzhledem k tomu, že glukóza je používána jako primární zdroj energie, vaše tuky nejsou potřeba, a proto se ukládají.

Ketóza

A nyní už se dostaneme k jádru keto diety. Ta spočívá ve stavu zvaném ketóza. Tento stav nastane, pokud lidské tělo přestane přijímat sacharidy. Během tohoto stavu vyrábí tělo ketony, které jsou vyrobeny z tuků v játrech. Cílem keto diety je dostat své tělo právě do tohoto stavu – kdy tělo jako zdroj energie již nebude používat sacharidy, ale tuky. Ty se začnou spalovat a odbourávat. Lidské tělo je velmi přizpůsobivé – když mu sebereme sacharidy, najde si jiný zdroj energie.

Na jídle záleží

Chcete-li začít s keto dietou, připravte se, že budete muset plánovat své jídlo dopředu. To znamená mít reálný dietní plán. Důvodem je to, že opravdu záleží na tom, co jíte, abyste se dostali do ketogenního stavu. Čím více omezíte množství přijatých čistých sacharidů denně (méně než 15 g denně), tím rychleji se dostanete do ketózy. Pro normální dietu je doporučeno 20 -30 gramů sacharidů. Takže keto dieta je ještě o něco přísnější.

Čisté sacharidy

Pokud potřebujete nápady na to, jaké jídlo jíst, můžete se inspirovat velkou spoustou keto receptů. Ještě je nutné objasnit, co to vlastně čisté sacharidy jsou. V podstatě to jsou veškeré uhlohydráty, které snížíte o množství vlákniny. Řekněme například, že si chcete dát brokolici – nakrájíte ji do jednoho šálku. Tato porce obsahuje 6 g sacharidů a 2 g vlákniny. Množství čistých sacharidů je tedy 4 gramy.

Složení jídelníčku

Váš příjem živin by měl tvořit něco kolem 70 % tuků, 25 % bílkovin a 5 % sacharidů. Snažíte se o to, aby vaše sacharidy byly omezeny. Těch 5 %, které máte v jídelníčku zahrnuto, by mělo pocházet zejména ze zeleniny, ořechů a mléčných výrobků. Nejezte žádné rafinované sacharidy, jako je pšenice (chléb, těstoviny, cereálie), škrob (brambory, fazole, luštěniny) nebo ovoce. Nejlepší volbou je tmavě zelená listová zelenina.

Keto jídla

Většina vašich jídel by měla být bílkovina se zeleninou a tukem. Například kuřecí prsa na olivovém oleji s brokolicí a sýrem. Nebo steak s bylinkovým máslem a špenátem na olivovém oleji. Na svačinu si dejte ořechy, semena sýry nebo arašídové máslo. Svačiny mezi jídly by měli potlačit vaši chuť k jídlu.

Výhody keto diety

  • Cholesterol. Ketogenní dieta se podílí na zlepšení hladiny triglyceridů a cholesterolu.
  • Hubnutí. Jak vaše tělo začne spalovat tuky jako zdroj energie, budete mít v podstatě své tukové zásoby jako zdroj energie, i když nic nejíte.
  • Krevní cukr. Mnohé studie prokázaly snížení LDL (špatného) cholesterolu a pomáhají redukovat projevy diabetes.
  • Energie. Tím, že vaše tělo má lepší a spolehlivý zdroj energie, budete se cítit v průběhu dne silnější a plní energie. Ukázalo se, že tuky jsou jako zdroj energie nejúčinnější molekulou.
  • Hlad. Tuky nás dokážou nasytit na delší dobu.
  • Akné. Nedávné studie ukázaly pokles akné a zánětů kůže spojených s keto dietou.

Keto dieta

Keto dieta patří mezi nízkosacharidové diety, které jsou zdravé, a proto je možné je držet dlouhodobě. Celé kouzlo spočívá v omezení počtu přijatých sacharidů, v rámci čehož začne tělo jako zdroj energie používat mnohem efektivnější zdroje – tuky. Nevýhodou diety je, že možná budete muset trávit více času plánováním stravy, příprava keto jídel je ale velmi jednoduchá. Vyzkoušejte sami – v prvních dnech slibuje keto dieta úbytek na váze až 5 kg.

Keto dieta
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies