Matcha zelený čaj v prášku

Rate this post
Matcha zelený čaj v prášku je 100 % přírodní a organická forma zeleného čaje. Používá se k přípravě čaje, ale i do dalších receptů. Na rozdíl od ostatních zelených čajů má svůj původ zaručeně z Japonska a jeho blahodárné účinky jsou několikanásobně silnější než v klasických zelených čajích. Proč tomu tak je se dozvíte z tohoto článku.

Matcha čaj

Tento čaj se prodává ve formě prášku. Vyrábí se z rostliny zvané Camellia sinensis (stejně jako další zelené, bílé a černé čaje). Z této rostliny se sbírají lístky, které se následně se usuší jemným procesem páry, která zachová živiny v listech. Poté se tyto sušené listy namelou na prášek.

Příprava matcha čaje

Čaj se připravuje ve dvou formách – v hustší a řidší formě. Husté formě čaje se říká koicha, řídké usucha. Příprava obou je podobná:

  1. Vodu zahřejeme na teplotu 75 až 80 °C. Mezitím si šálek, do kterého budeme čaj připravovat, nahřejeme tak, že do něj nalijeme horkou vodu a vylijeme. Šálek nemusíme žádným způsobem sušit.
  2. Na usucha formu dáme do šálku 2 lžičky matcha čaje, na hustší 3-4 lžičky. Zalijeme připravenou vodou.
  3. Pořádně promícháme, nahoře by se měla vytvořit jemná pěna. Mícháme dokola i do tvaru písmene W. Hotovo.

Zdravotní přínosy matcha čaje

Matcha čaj má oproti ostatním čajům jednu výhodu – když ho pijete, vypijete ho kompletně celý. U jiných čajů pijete pouze to, co se z listů vyluhuje a získáte tak menší množství živin a dalších přínosných látek z čaje. A většina těchto látek je skrytá právě v listech. To znamená, že z jednoho šálku matcha čaje získáte tolik prospěšných látek jako z deseti šálků „obyčejného“ čaje. A proč pít matcha čaj každý den? Zde je několik důvodů.

Ulcerózní kolitida

Pravidelné pití matcha čaje snižuje záněty a křeče u lidí trpících ulcerózní kolitidou. Epigalokatechin galát (EGCG) obsažený v tomto čaji zlepšuje příznaky a působí jako prevence i u jiných zánětlivých onemocnění.

Antioxidační síla

Čaj je plný antioxidantů, které jsou velmi důležité pro lidské tělo. Poskytují různé živiny a enzymy, které pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům v těle. Tím dokážou zastavit velké množství chorob. Matcha čaj obsahuje až pětkrát více antioxidantů než ostatní potraviny, které konzumujeme.

Dodává energii

Matcha čaj zvyšuje hladinu energie v lidském těle. Dává člověku pocit osvěžení a oživení. Obsahuje také dostatečné množství kofeinu, aby nahradil ranní kávu, a další hodnotné živiny, které nám pomohou zůstat v průběhu dne ve střehu. Tuto tezi potvrzuje také to, že v Japonsku byl matcha čaj používán jako pomůcka k meditační praxi (k udržení pozornosti).

Pocit pohody

Matcha čaj obsahuje L-theanin, vzácné aminokyseliny, které podporují stav relaxace a pohody. Další výhodou těchto aminokyselin je i to, že zlepšují paměť a schopnost učení se.

Pomáhá hubnout

Matcha tea neobsahuje žádné kalorie. To ale není jediný zdravotní přínos ve vztahu k hubnutí. Pravidelná konzumace matcha čaje může pomoci spalovat tuky rychleji, protože zvyšuje rychlost metabolismu. Kromě toho také napomáhá trávení a lepšímu využití tuků. Nezatěžuje tělo – nezvyšuje krevní tlak ani srdeční frekvenci.

Podpora imunity

V Japonsku se matcha čaj používal také k léčbě nejrůznějších druhů chorob. Důvodem je to, že podporuje imunitní systém a dokáže bojovat proti různým druhům onemocnění.

Zdraví srdce a diabetes

Matcha čaj snižuje hladinu triglyceridů a díky velkému množství antioxidantů, dokáže chránit i srdeční zdraví a bojuje proti vzniku diabetes.

Vedlejší účinky

I když obecně můžeme říct, že matcha čaj je zdravý nápoj s vysokým množstvím zdravotních přínosů, musíme se zaměřit i na vedlejší účinky tohoto čaje. Jeho nevýhodou je poměrně vysoké množství kofeinu. A to s sebou nese vedlejší účinky při užívání čaje: průjem, poruchy spánku, srdeční arytmie a syndrom dráždivého tračníku. Pití čaje se nedoporučuje v těhotenství ani při kojení.

Matcha zelený čaj v prášku

I když zdravotní přínosy zcela převyšují jeho vedlejší účinky, není potřeba to s množstvím čaje přehánět. Díky vysokému obsahu kofeinu by mohly vzniknout nežádoucí vedlejší účinky. Proto doporučuji jeden šálek matcha čaje po ránu. Matcha čaj svými zdravotními přínosy zcela poráží spoustu ostatních potravin, a to zejména co se antioxidantů týče. Vyzkoušejte jeho účinky sami.

Matcha zelený čaj v prášku
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies