Paleo dieta

Rate this post
Paleo dieta je zdravý způsob, jak můžete jíst, protože je to jediný nutriční přístup, který pracuje s genetikou. Tento způsob stravování vám pomůže zhubnout a zůstat štíhlí, silní a energičtí. Výzkumy v oblasti biologie, biochemii, oftalmologii, dermatologii a dalších oborech uvádí, že naše moderní strava je plná rafinovaných potravin, trans tuků a cukru, které jsou příčinou vzniku našich onemocnění (jako je obezita, rakovina, cukrovka, onemocnění srdce, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, deprese a neplodnost).

Paleo dieta

Paleo dietě se také říká dieta primátů, dieta jeskynních lidí, dieta doby ledové. V dnešní době je poměrně oblíbená. Základem stravy jsou potraviny, které kdysi v minulosti mohli konzumovat jeskynní lidé: ovoce, zelenina, maso, mořské plody, oříšky a semínka. Tato strava snižuje glykemické zatížení organismu, má zdravý poměr nasycených a nenasycených mastných kyselin, zvyšuje množství vitamínů a živin ve stravě a obsahuje optimální poměr bílkovin, tuků a sacharidů.

Povolené a zakázané potraviny

Libové bílkoviny podporují tvorbu silných svalů, zdravých kostí a optimální funkci imunitního systému. Bílkoviny také navodí pocit sytosti mezi jednotlivými jídly. Ovoce a zelenina jsou plné antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších užitečných živin. Bylo prokázáno, že všechny tyto látky, které ovoce a zelenina obsahuje, snižují pravděpodobnost vzniku řady degenerativních onemocnění, včetně rakoviny, cukrovky atd.

POVOLENÉ POTRAVINY ZAKÁZANÉ POTRAVINY
Ovoce Mléčné výrobky
Zelenina Obiloviny
Libové maso Zpracované potraviny a cukry
Mořské plody Luštěniny
Oříšky a semínka Škroby
Zdravé tuky Alkohol

Jídelníček

Čerstvé ovoce, čerstvá zelenina, čerstvé maso – paleo dieta zahrnuje potraviny pokud možno v bio kvalitě, přímo ze zdrojů, které nám naše půda poskytuje. V minulosti totiž lidé neměli dobytek, o který by pečovali, a tak konzumovali přírodní maso – ze zvířat, která ulovili. U těchto zvířat i rostlin neexistovaly pesticidy, antibiotika a jiné chemické látky. Paleotická strava se skládá z 35 % tuků, 35 % sacharidů a 30 % bílkovin.

Zdravé tuky

Mezi zdroje zdravých tuků patří oříšky, semínka, avokádo, olivový olej, rybí olej, maso ze zvěřiny ad. Vědecký výzkum a epidemiologické studie ukazují, že strava bohatá na nenasycené a omega-3 mastné kyseliny výrazně snižují riziko vzniku obezity, rakoviny, cukrovky, srdečních funkci a úbytku kognitivních funkcí.

Zdravotní výhody paleo diety

Hlavním důvodem, proč lidé drží dietu, je hubnutí. To se vám s paleo dietou podaří, navíc získáte i řadu dalších zdravotních výhod. Paleo dieta vyřazuje potraviny, které jsou našemu zdraví škodlivé (v tabulce pod zakázanými potravinami) a snaží se zvýšit příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů. Mezi základní zdravotní výhody paleo diety patří:

  • efektivnější cvičení,
  • stabilní krevní cukr,
  • spalování uloženého tuku,
  • redukování vzniku alergií a jejich projevů,
  • vyvážená energie v průběhu celého dne,
  • protizánětlivé účinky,
  • čistá pleť,
  • lepší zdraví zubů,
  • kvalitnější spánek.

Experti o zdravotních výhodách Paleo diety

Ve skutečnosti nejsou zdravotní výhody Paleo diety podloženy. Jisté ale je, že naši předkové tímto způsobem jedli a nebyly u nich známé chronické choroby, jakými trpíme dnes. To ale neznamená, že důvod vzniku těchto chorob začíná u stravy. Kdybychom se zaměřili na tento argument, museli bychom jedním dechem dodat, že dnes žijeme třikrát déle než naši předci, protože jíme fast food. Paleo dietou se zabývala jedna menší studie, která prokázala snížení krevního cukru po 12 týdnech stravování touto dietou.

Paleo dieta – závěrem

Paleo dieta je strava, která je odvozena od našich předků. Ačkoli nebylo prokázáno, zda se u diety dostaví veškeré výhody, které slibuje, její příznivci tvrdí, že se jim díky dietě podařilo zhubnout, mají více energie a těší se lepšímu zdraví. Tím, že přejdete na paleo dietu, se vzdáte určitých moderních potravin, ale budete žít více v souladu s přírodou. Paleo dieta tedy není jen způsob stravování, je to životní styl.

Paleo dieta
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies