Rostlinné mléko ze supermarketu? Raději si vyrobte vlastní (ne)mléko!

5/5 - (1 vote)

Nemůžete nebo nechcete pít kravské mléko? Nevadí. Nabízí se totiž skvělá alternativa, která je navíc zdraví prospěšná – rostlinný nápoj neboli tak trochu jiné rostlinné mléko.

Přestože je trh plný rostlinných nápojů, jejich složení není to pravé ořechové pro toho, kdo chce dodržovat zásady zdravého životního stylu. Ale proč utrácet, když si chutná (ne)mléka z ořechů či semínek můžete vyrobit doma?

Pozor na složení

Ať už vás trápí alergie na mléčnou bílkovinu nebo toužíte po zdravější či veganské stravě, nejspíš jste již narazili na pojem rostlinné mléko. Jde totiž o zajímavou možnost, jak si pochutnat na nápoji – bez rizika, s nižším obsahem tuků než je běžné u mléka, zato s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. ,,Rostlinná mléka nemohou nutričně nahradit mléka živočišného původu. Mohou ale zpestřit stravu lidem, kteří ze zdravotních důvodů nemohou nebo nechtějí mléko, pokud například trpí potravinovou alergií,“ řekla výživová poradkyně Jiřina Mačková s ohledem na složení rostlinných nápojů.

Pokud chcete ochutnat (ne)mléka, raději se velkým obloukem vyhněte těm v supermarketu. Bývají totiž plná aditiv a přidaného cukru – tedy nic pro milovníky kvalitní zdravé stravy. Poradkyně Jitka Růžičková se s tímto názorem plně ztotožňuje: ,,Rostlinná mléka jsou skvělá jako náhrada kravského mléka. Nahradí nám mléčné výrobky v tradičních receptech a pomohou nám doplnit vitamíny a minerály, které tělo potřebuje. Je nutné se však soustředit na složení těchto mlék a nekupovat ta doslazovaná. Ta nejsou pro naše těla právě nejvhodnější. Nejlepší jsou (ne)mléka vyráběná doma, případně ta, která nemají další přidaná aditiva.“

Zpátky do kuchyně

Nejlepší a nejjednodušší možností, jak přidat do jídelníčku rostlinné nápoje, je jejich poctivá a jednoduchá domácí výroba ve vaší kuchyni. Taková (ne)mléka jsou levnější, kvalitnější a s vyšším obsahem živin.

Postup je zpravidla jednoduchý – množství ořechů nebo semínek je potřeba přes noc namočit. Vhodným poměrem je hrnek surovin na tři až čtyři hrnečky vody. Další den pak stačí směs rozmixovat – a přefiltrovat. Výsledkem je rostlinný nápoj bez přidaných škodlivých látek a cukrů, který vás nejspíš překvapí lahodnou chutí. A co se zbytkem směsi? Hmotu z ořechů či semínek můžete využít třeba při pečení. Dobrou chuť!

TIP: Lahodné mandlové a vlastně i další ořechová (ne)mléka můžete podle chuti dochutit špetkou solí a datlemi – když přidáte hrst datlí, bude nápoj příjemně sladký. I bez cukru to jde!

TIP: V souvislosti s nápoji a zdravou stravou je dobré zmínit fresh nápoje nebo smoothie, které vytváří skvělou kombinaci.

Rostlinná mléka
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies