Smoothie recepty na hubnutí

Smoothie jsou skvělým nástrojem k hubnutí, protože vy sami si můžete kontrolovat, jaké ingredience do nich dáváte. Smoothie mají skvělou chuť a jsou relativně nízkokalorické (záleží na tom, jaké ingredience do smoothie přidáte), plné vitamínů a živin. V tomto článku vám uvedeme důvody, proč jsou smoothie vhodné pro hubnutí, doporučíme vám, co do nich dávat a čemu se vyhnout a pro inspiraci přidáme i smoothie recepty na hubnutí.

Smoothie na hubnutí

Důvodem, proč je smoothie vhodné pro hubnutí je ten, že z jedné sklenice získáte všechny potřebné živiny bez nadbytečných nebo prázdných kalorií. Do jedné sklenice si tak můžete zakombinovat to pravé množství tuků, sacharidů, zdravých tuků, bílkovin a také vitamínů a živin. Mimo ovoce a zeleniny do smoothie můžete přidat i některé superpotraviny (chia či konopná semínka), které neobsahují další kalorie.

Ingredience vhodné do smoothie

Existuje několik ingrediencí, které mohou vaše hubnutí podpořit různými způsoby. Zde je jejich krátký výčet:

Avokádo

Toto ovoce slouží ve smoothie jako zahušťovadlo, které zároveň dodá smetanovou chuť. Avokáda jsou plná zdravých tuků, které dokážou nasytit na dlouhou dobu. Taktéž nabízí řadu vitamínů a minerálů.

Lesní plody

Jakékoli bobule typu jahoda, borůvka, ostružina, malina dodají smoothie skvělou chuť. Mimo to jsou také plné antioxidantů a vysoký obsah vlákniny. Do smoothie si pomocí tohoto ovoce nepřidáte zbytečné množství kalorií ani cukru.

Kajenský pepř

Toto koření dává smoothie říz, ale také zvyšuje vaši schopnost hubnutí. Kajenský pepř totiž obsahuje kapsaicin, který snižuje spotřebu tuků a sacharidů během dne. Jinými slovy – omezí vaši chuť k jídlu.

Chia semínka

Jsou plné vlákniny a bílkovin, které pomáhají udržet pocit sytosti v průběhu celého dopoledne. Obsahují také vápník, antioxidanty a omega 3 mastné kyseliny. Chia semínka nemají žádnou chuť ani kalorie. Smoothie je skvělou příležitostí, jak je zařadit do jídelníčku.

Skořice

Toto populární koření reguluje hladinu cukru v krvi – snižuje přebytečné množství hladiny glukózy v krvi, které mohou být uloženy jako tuk.

Kokosový olej

Kokosový olej patří mezi zdravé tuky, které tělo přemění na energii, takže nedojde k jejich ukládání. Tento druh oleje dokáže také navodit pocit nasycení

Řecký jogurt

Oproti ostatním jogurtům obsahuje řecký jogurt více bílkovin. To znamená delší pocit sytosti. Ochucené odrůdy mají většinou příliš mnoho přidaného cukru.

Zdravé tuky

Zdravé tuky jsou životně důležité pro váš celkový zdravotní stav a pomáhají udržet pocit sytosti celé hodiny. Tím, že se úplně vyhnete tuku, se nedá zhubnout. Už jsme si dva zdravé tuky představili – kokosový olej a avokádo. Dále mezi ně patří ořechy, arašídové máslo a semínka.

Listová zelenina

Špenát, kapusta, pampeliška a římský salát jsou plné fytonutrientů a obsahují málo kalorií. Taktéž mají spoustu vlákniny.

Slupky z ovoce

Pokud máte odšťavňovač, je dobré přidávat ovoce i se slupkou. Slupka totiž obsahuje nejvíce vlákniny. Takže pokud vám zbudou nějaké slupky z ovoce, můžete je do smoothie přidat.

Stévie

Když vám ovoce dostatečně neosladí smoothie, je dobré využít tohoto přírodního sladidla. Stévie je několikrát sladší než cukr a nemá téměř žádné kalorie.

Čaj/voda/led

Spousta receptů na smoothie uvádí mléko nebo ovocnou šťávu k doladění správné konzistence. Abyste se vyhnuli zbytečným kaloriím navíc, zkuste smoothie zředit spíše vodou, čajem nebo ledem. Ovocný bylinkový čaj je skvělou náhražkou ovocných šťáv. Zelený čaj obsahuje další živiny, které pomáhají při hubnutí. Pokud chcete hustější konzistenci, zvolte led.

Ingredience, kterým se ve smoothie vyhnout

Existuje spousta jídla a doplňků stravy, které dodají smoothie chuť. U nich ale existuje určité nebezpečí. Spousta lidí předpokládá, že smoothie je zdravý nástroj hubnutí. Není tomu tak ale vždy. Vyhněte se ale nadbytečným sladidlům, jako je ovocný džus, med či javorový sirup, nebo je využívejte v minimálním množství.

Konzervované ovoce a zelenina

Čerstvé produkty jsou nejlepší volbou. Když ale nenajdete přesně to ovoce, které chcetedo smoothie použít, vyberte si radši mražené potraviny. Konzervované ovoce i zelenina mají často navíc konzervanty, jako jsou sladidla, které zbytečně navyšují počet kalorií.

Mléčné produkty

Mléko, zmrzlina nebo mražené jogurty jsou časté přísady do smoothie, avšak znamenají velké množství kalorií navíc. Existují výjimky, jako je plnotučný řecký jogurt nebo čerstvé mléko, které obsahují velké množství bílkovin a málo cukru. Většinou se ale mléčným produktům vyhněte.

Ovocná šťáva

Šťáva, obzvláště ta kupovaná, je často plná cukrů a kalorií navíc. Spousta ovocných šťáv obsahují nezdravý přidaný cukr, který má zaručit delší životnost produktů. Díky tomu ale mají tyto šťávy a džusy menší množství vlákniny.

Sladidla

V omezeném množství lze používat sladidla jako je javorový sirup či med. Nejlepším sladidlem je ale již zmíněná stévie, která je zcela přírodní.

Příliš mnoho sladkého ovoce

Celé, čerstvé ovoce je skvělý způsob, jak ochutit své smoothie, ale v příliš velkém množství může znamenat problém. Velké množství ovoce ve smoothie může zvýšit cukr v krvi a způsobit trávicí problémy. Dobrým pravidlem je držet se avokáda a lesních plodů. Malé množství sladkého ovoce, jako je banán, mango, ananas, je v pořádku, ale snažte se je udržet na minimum.

Smoothie recepty na hubnutí

A nyní už uvádím pár nápadů na smoothie na hubnutí, podle kterých se můžete v začátcích inspirovat. Některé z nich se zpočátku mohou zdát příliš vysoké na kalorie, ale uvědomte si, že se jedná o zdravé kalorie, které vám pomohou zhubnout – už jen tím, že zasytí na delší dobu.

Uvedené ingredience ve všech receptech jsou na jednu porci. Nutriční údaje jsou uvedeny také na jednu porci. Smoothie připravíte tak, že všechny ingredience rozmixujete do hladka. Pokud na vás smoothie bude příliš husté, můžete ho naředit vodou či čajem. Ingredience používejte čerstvé, pokud možno v bio kvalitě.

Vanilkové smoothie se špenátem

Toto smoothie je plné přírodních bílkovin, čímž pomáhá v hubnutí. Nenechte se zmást zelenou barvou, smoothie je opravdu chutné.

Budete potřebovat: 40 g špenát, 2 lžíce proteinový prášek, 2 lžíce mandlové máslo, 1 ks mango, 1 lžičky vanilka, 250 ml mandlové mléko.

Nutriční údaje: 354,5 kcal, 22,5 g tuku, 20,4 g bílkoviny, 5,9 g vlákniny. Mimo to obsahuje více než 20 % denního příjmu těchto živin: Vitamín A a C, vápník, železo, vitamín E, riboflavin, kyselina listová, hořčík a mangan.

Čokoládovo-jahodové smoothie

I když má toto smoothie až hříšný název, je plné antioxidantů a bílkovin s nízkým glykemickým indexem.

Budete potřebovat: 40 g špenát, 6 ks jahody, 2 lžíce kakaový prášek (nejlépe raw), 1 ks červená řepa, 1 lžíce proteinový prášek, 375 ml mandlové mléko.

Nutriční údaje: 159,8 kcal, 6,1 g tuku, 17 g sacharidů, 10,8 g bílkovin a 5 g vlákniny. Z důležitých živin, jejichž obsah je větší než 20 % celkového denního potřebného příjmu, jsou to tyto: vitamín A a C, vápník, železo, vitamín K, kyselina listová a mangan.

Snídaňové smoothie pro zvednutí nálady

Pro ty, co nepatří mezi ranní ptáčata, je toto smoothie to pravé. Jednoduché ingredience a pár sekund na přípravu vám po ránu zvednou náladu. Jedná se o sladké smoothie, které vás naplní energií.

Budete potřebovat: 50 g ovesné vločky, 5 ks vlašské ořechy, 1 ks banán, 1 hrnku lesní ovoce, 375 ml mandlové mléko.

Nutriční údaje: 475,7 kcal, 22,6 g tuk, 61,3 g sacharidy, 12,6 g bílkovin a 9,2 g vlákniny. Obsahuje více než 20 % denního příjmu těchto živin: vitamín C, vápník, železo, thiamin, vitamín B6, fosfor, hořčík, selen a mangan.

Smoothie pro zdraví

Předpokládat, že každé smoothie je zdravé, je nesmysl. Pokud si však vezmete k srdci výše uvedené rady, můžete docílit toho, že zdravé smoothie do svého jídelníčku skutečně zařadíte, a co víc, že vám pomůže zhubnout. Mimo zdravé snídaně či večeře získáte do své stravy i řadu živin, které se do jiného samostatného jídla nevejde. Popřemýšlejte tedy nad tím, jestli není vhodná doba zařadit smoothie do svého jídelníčku.

Smoothie recepty na hubnutí
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů

Podmínky