Tráva s léčebnou sílou a vůní citrusů

Rate this post
Citronová tráva, jmenovaná také Voňatka, nebo Citronela je rostlina s nádherným aroma a ohromnou škálou léčivých účinků na lidské tělo. Tato voňavá bylinka je základem asijské a indonéské kuchyně, pokrmům dává nejen lahodnou chuť citrusů a báječné aroma. Původní místo výskytu citronely je Srí Lanka a Indie, ale také na Africkém kontinentu, v některých zemí jižní Ameriky a na Filipínských ostrovech, později se její výskyt rozšiřoval na celou Asii a po jižní a střední Evropě.

Léčivé účinky citronové trávy jsou známé už od dávných věků, tato bylinka patří od dávných dob do léčivek v čínské medicíně, už staří Řekové a Římané znali její skvělou chuť i léčivou sílu. Dnes se citronová tráva pěstuje po celém světě, kde to klimatické podmínky dovolují.

Pěstování

Vypěstuje ji bez problému i v našich podmínkách, v zahradnictvích jsou k dostání semínka a pokud vypěstujete první rostlinu máte vyhráno, dále už můžete množit vegetativně. Semena z našich zahradnictví mají klíčivost okolo 30%, proto si raději dejte naklíčit semen víc. Semena klíčíme klasickým způsobem na vatě, nebo gáze, nebo přímo v substrátu. V případě klíčení přímo v substrátu, vložte opatrně semínka pod slabou vrstvu a pokropte odstátou vodou.

Pomocí skla, igelitu, nebo průsvitného plastu vytvořte pařeniště a udržujte substrát vlhký, aby semena nevyschly. Fáze klíčení citronely je okolo dvou týdnů, po té by se měli objevit výhonky a asi za další 2 – 3 týdny můžete vsadit do květináče, nebo do záhonu. Až se vám keřík citronové trávy rozroste můžete si namnožit rostlinek, kolik budete potřebovat.

Pěstování není složité, citronela je poměrně nenáročnou a přizpůsobyvou bylinkou. Pokud se rozhodnete pěstovat rostlinu na zahradě je vhodnější umístit ji do přenosného květináče, který by měl mít minimálně 20 cm průměr. Citronela snese i chladnější teploty, ale před ochlazením pod 10 stupňů je třeba ji zazimovat, proto se vám bude lépe zacházet s rostlinou v květináči. Zazimováváme do prostoru s přívodem slunečního světla, pokud nemáte vhodné
místo, můžete ji nechat přečkat zimu mezi okny na parapetu.

Použití

Citronová tráva neodmyslitelně patří především do asijské kuchyně, pokrmy z těchto krajů by bez ní byly chutnaly zcela jinak. V asijské kuchyni se často používá do receptů společně s kokosovým mlékem. Citronela se ale dnes využívá jako koření do receptů celého světa. A to jak k masům, tak do sladkých dezertů, přidává se do sirupů a zavařenin, a do alkoholických i nealkoholických nápojů.

Recepty z citronové trávy jsou snadné a voňavé, pokud máte svou vypěstovanou citronelu, počítejte s tím, že bude mít silnější aroma, než bylinka koupená v supermarketu a přidávejte do recepů malé množství. Nejjednodušším použitím je čaj z citronové trávy, který se připravuje jednoduchým způsobem a to zalitím pár kousků trávy horkou vodou. Použití citronové trávy je vhodné i tam, kde chcete přidat citrusovou vůni a chuť a zároveň si nechcete, nebo nemůžete překyselovat žaludek a žaludeční šťávy. Vedle kulinářství se používá také hodně v kosmetice, především se přidává do parfémů, krémů, toaletních vod a podobně.

Účinky na naše zdraví

K léčbě veškerých problémů je vždy důležité mít stanovenou přesnou diagnozu od lékaře, v některých nemocích, především pak těch, které byly odkládány a dlouho neléčeny se bez farmaceutických léků neobejdete. Ovšem uvážená prevence a podpora zdraví podáváním bylinek může přinést skvělé účinky na přírodní rovině.

Citronová tráva se podává na léčbu nachlazení a chřipky. Podporuje pocení a tím pomáhá snížit zvýšenou teplotu. Blahodárně působí na zažívací organismus, podporuje trávení, dokáže regulovat průjmy a nadýmání, zklidní bolesti břicha a pomáhá na nechutenství a pocity na zvracení. Tato bylinka dokáže zklidnit tělo a podporuje při koncentraci, proto je vhodným nápojem třeba pr studenty ve zkouškovém období. Zklidní i nervové podráždění, pocity smutku a deprese. Detoxikuje játra a ledviny, užívá se při projevech i jako prevence na astma. Dokáže snižovat cholesterol , napomáhá léčbě malárie a pomáhá zničit Helikobakter pylori.

Na citronovou trávu ještě nebylo potvrzeno žádné předávkování, ale je třeba s ní zacházet stejně jako jste zvyklí u ostatních bylin a po intenzivním používání v pěti týdnech bylinku na týden vysaďte, po týdnu můžete zase intenzivně popíjet a přidávat do jídla ve stejné periodě.

V těhotenství citronovou trávu raději vynechte, případně se poraďte se svým lékařem, sice nebyly nikdy potvrzeny žádné negativní účinky během těhotenství, ale během gravidity je podávání téměř všech bylinek trochu tenký led.

Na co si dát pozor při nákupu

Citronová tráva je v sušeném stavu už poměrně dobře dostupná, jak v asijských obchodech, tak v supermarketech a u prodejců bylinek. Prodává se buď v dlouhých stvolech, nařezaná, nebo nadrcená. Nejvhodnější je koupit si trávu nařezanou, na které jednak vidíte její barvu a stav, barva by měla být i po usušení stále zelená, maximálně s nádechem do šedé barvy, pokud je hnědá není něco v pořádku. Bylinka v celku má i tu výhodu, že vám na rozdíl od drcené udrží déle aroma i chuť.

Nákupu bylinek v supermarketu se raději vyhněte, nebo si alespoň přečtěte co uvádí výrobce na obalu, odkud tráva je a jak byla zpracovaná. Citronová tráva není nic drahého a určitě se vám vyplatí koupit si ji ve natural kvalitě, jedním takovým prodejce na kvalitní citronelu dováženou z prosluněné Kréty je eshop www.BioKreta.cz, kde si můžete
nakoupit voňavé bylinky ve farmářské kvalitě. Doma uchovávejte citronelu ve vzduchotěsné dóze, nebo neprodyšném sáčku.

citronová tráva
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies