Zázvor a jeho účinky nejen na hubnutí

Rate this post
Zázvor patří mezi nejzdravější potraviny na zemi. Používá se na přípravu čaje i jako koření. Je plný užitečných živin a bioaktivních komponentů, které přinášejí spoustu zdravotních přínosů pro tělo i mozek. V tomto článku vám představíme zázvor a jeho účinky nejen na hubnutí.

O zázvoru

Zázvor (lat. Zingiber officinale) je překvapivě nejrozšířenější koření na světě. Svůj původ má v Číně. Je ze stejné rostlinné rodiny jako kurkuma a kardamom, což může vysvětlovat to, proč jsou jeho zdravotní účinky tak výjimečné. Číňané a Indové používali zázvor na pleťové masky a jako lék na velkou spoustu chorob, a to již před více než 4700 lety. Používá se čerstvý, sušený, v prášku, ve formě oleje nebo šťávy. Proto je jednoduché ho začlenit do jakéhokoli jídla.

Složení zázvoru

Ze 115 různých chemických složek, které se nacházejí v zázvoru, pochází většina terapeutických účinků z jediné látky: gingerolu. Gingerol je olejovitá pryskyřice, která se chová jako silný antioxidant a má významné protizánětlivé účinky. Díky gingerolu má zázvor také svou jedinečnou vůni a chuť.

Zdravotní účinky zázvoru

Z výše uvedeného můžeme vytušit, že zázvor bude mít na zdravotním poli široce rozšířené využití. Nyní se pojďme na jeho zdravotní účinky podívat blíže.

Zázvor proti nevolnosti

Zázvor se jeví jako velmi účinný v boji proti nevolnosti, zejména proti ranní nevolnosti. Podíváme-li se do historie, zjistíme, že zázvor byl hojně využíván jako lék na mořskou nemoc. V dnešní době ho používáme na léčbu nevolností a zvracení po operaci a u pacientů rakoviny, kteří podstupují chemoterapii. Využívá se ale i při ranních těhotenských nevolnostech.

Zázvor proti trávicím obtížím

Zázvor se používá také při zažívacích obtížích, jako je nadýmání, zácpa a jiné gastrointestinální poruchy. Zázvor uvolňuje hladké svalstvo střevní sliznice a napomáhá pohybu jídla ve střevech. Pomáhá i při chronických obtíží s trávicím ústrojím.

Zázvor proti bolesti svalů a obecné bolestivosti

Pokud cvičíte, pak jste jistě zažívali na druhý den bolestivost svalů. Té se můžete zbavit pomocí zázvoru. Tyto účinky jsou zaručeny díky protizánětlivým účinkům zázvoru.

Zázvor proti artróze

Artróza je běžný zdravotní problém. Zahrnuje degeneraci kloubů v těle a projevuje se bolestí kloubů a jejich ztuhlostí. Zázvor sám dokáže odstranit bolest provázející artrózu a ve spojení s tmelem, skořicí a sezamovým olejem dokáže snížit i ztuhlost kloubů při lokální aplikaci.

Zázvor proti srdečním chorobám

Mozková mrtvice a srdeční choroby jsou dvěma největšími zabijáky lidí na světě. S pomocí zázvoru můžete snížit riziko jejich vzniku. Zázvor má účinky proti srážlivosti krve.

Zázvor proti diabetes

Zázvor dokáže snižovat hladinu cukru v krvi a tím i riziko vzniku diabetes. Zmírňuje také projevy této choroby.

Zázvor proti menstruačním bolestem

Některé ženy zažívají při menstruaci nepříjemné bolesti a tlak v oblasti podbřišku. Bylo prokázáno, že zázvor dokáže zmírnit i tyto bolesti, požívají-li ho ženy pravidelně.

Zázvor na snížení cholesterolu

Vysoké hladiny LDL („špatného“) cholesterolu jsou spojovány se zvýšeným rizikem vzniku srdečních chorob. Jídlo, které jíme, má na LDL cholesterol velký vliv. Zázvor má dobré výsledky při studiích ohledně výskytu cholesterolu – vede ke snížení cholesterolu a krevních triglyceridů.

Zázvor proti rakovině

Zázvor má mimořádné antioxidační účinky, což znamená, že dokáže odvádět volné škodlivé radikály ven z těla. Rakovina je charakterizována nekontrolovatelným růstem abnormálních buněk – a zázvor se jeví jako lék na tyto obtíže. Zázvor tak předchází vzniku některých druhů rakoviny (zejména těch, které souvisí s trávicím ústrojím) a dokáže také snížit růst rakovinových buněk.

Zázvor na zajištění funkcí mozku

Oxidační stres a chronický zánět může urychlit procesy stárnutí. Ty patří mezi klíčové faktory pro vznik Alzheimerovy choroby a pro úbytek kognitivních funkcí souvisejících s věkem. Některé studie prokazují, že antioxidanty a bioaktivní sloučeniny v zázvoru mohou inhibovat zánětlivé reakce, které se vyskytují v mozku.

Zázvor v boji proti infekcím

Gingerol může pomoci snížit riziko infekce a růst mnoha různých druhů bakterií. Je velmi účinný i proti ústním bakteriím, které jsou často spojovány se zánětlivými onemocněními dásní.

Zázvor na hubnutí

Zázvor obsahuje složky, které podporují spalování tuku a odvádění odpadních látek z těla. Proto je vhodný zařadit ho do jídelníčku, když se snažíte zhubnout. Navíc podporuje trávicí ústrojí, čímž také pomáhá při dietách.

Jak zázvor užívat?

Existuje spousta forem a způsobů, jak se dá zázvor pravidelně užívat, abyste mohli prosperovat z jeho zdravotních účinků:

  • Syrový zázvor – ten si můžete rozmixovat do svého ranního smoothie nebo domácího zeleninového džusu. Také ho můžete nastrouhat do různých pokrmů.
  • Zázvor ve formě oleje – v této formě obsahuje zázvor nejvíce gingerolu. Je snadné ho přidat do jakéhokoli pokrmu. Můžete ho užívat také přímo.
  • Zázvorový čaj – vyvařený z čerstvého zázvoru. Používá se zejména při léčbě chřipky a nevolností.
  • Zázvor jako koření – i v této formě je snadné ho přidat do téměř jakéhokoli pokrmu.

Zázvor a jeho účinky nejen na hubnutí

Zázvor má spoustu skvělých vlastností na poli lidského zdraví. Jako doplněk tohoto vám může pomoci zhubnout, díky svým antioxidačním vlastnostem a díky tomu, že podporuje trávení. Není třeba kupovat drahé doplňky stravy ve formě zázvoru (i když je občas pohodlnější spolknout tabletu než si připravovat nápoj nebo pokrm se zázvorem). Jeho účinky jsou mimořádné, vyzkoušejte zázvor nejen při nemoci.

Zázvor a jeho účinky nejen na hubnutí
Doporučujeme
300x600.png


Služby a produkty zde prezentované nelze objednávat na tomto webu. Kliknutím na příslušné propagační odkazy přejdete do e-shopu prodejce, kde můžete učinit objednávku.
Podmínky užití webu | Ochrana osobních údajů | Zásady cookies